Osiem lat temu Alicja Kucharzewska-Samko na jednym z posiedzeń rady pedagogicznej zaproponowała zorganizowanie Międzyszkolnego Konkurs „Artystą Być…” i od tego momentu w corocznym planie pracy Zespołu Szkolno-Przedszkoknego w Gietrzwałdzie nie może zabraknąć tej imprezy. Do pomocy w organizacji wkrótce dołączył Gminny Ośrodek Kultury w Gietrzwałdzie, a następnie uczniowie i nauczyciele z gietrzwałdzkiego gimnazjum. Celem zabawy od początku były prezentacja umiejętności wokalnych, tanecznych i instrumentalnych oraz umożliwienie konfrontacji własnych umiejętności z rówieśnikami.

W pierwszych przeglądach brali udział tylko reprezentanci naszej gminy. Z czasem rozszerzono zasięg i np. w tym roku po raz pierwszy wzięli udział uczniowie z kilku szkół olsztyńskich. Przez te lata nieco zmieniliśmy kategorie, w których zmagają się uczestnicy – w tym roku były to kategorie: wokalna (piosenka polska i angielska), instrumentalna, taneczna i rodzinna. Na nasze tegoroczne zaproszenie odpowiedziała rekordowa liczba osób – aż pięćdziesięcioro siedmioro uczniów różnych szkół chciało zaprezentować swoje umiejętności. Ze względów organizacyjnych poprosiliśmy o przeprowadzenie eliminacji szkolnych. Ostatecznie na liście znalazło się 28 występów. W piątkowe popołudnie 22 kwietnia w GOK-u rozbrzmiały cudne głosy Alicji Kucharzewskiej-Samko i Anety Pieńkosz otwierające śpiewaną po hiszpańsku piosenką przegląd „Artystą Być…”. Potem prowadzące przedstawiły jurorów (Gabriela Kucharzewska, Magdalena Lobert, Marcelina Lompert, Monika Paluch, Jacek Grygorowicz, Zbigniew Siwek). W rolę jurorów wcielili się także państwo Alicja i Marcin Sieczkowscy, który uważnie obserwowali występy, aby przyznać Nagrodę Wójta Gminy Gietrzwałd. Oficjalnego rozpoczęcia muzycznej rywalizacji dokonali dyrektorzy: Teresa Kochanowska, Leszek Orciuch oraz Paweł Jarząbek.
Przez następne dwie godziny publiczność w wypełnionej po brzegi sali Gminnego Ośrodka Kultury niejednokrotnie doznawała wielu wzruszeń. Gromkimi brawami została nagrodzona zwłaszcza najmłodsza, ale najliczniejsza grupa Misie przygotowywana przez Katarzynę Grzegorzewską i Marylę Dukowską z gietrzwałdzkiego przedszkola. Poziom zaprezentowany przez artystów był wysoki i z pewnością jurorzy mieli nad czym obradować. W przerwie jeden z nich – Jacek Grygorowicz, gitarzysta zespołu Enej – cierpliwie rozdawał autografy i wykonywał mnóstwo zdjęć „selfie” (oczywiście po przekazaniu swojej karty z przyznaną punktacją). Jego obecność i życzliwy stosunek do fanów sprawił im wielką przyjemność. Niemałym zainteresowaniem cieszyła się także loteria fantowa – do wygrania były koszulki, zdjęcia z autografem Marcina Gortata czy płyty zespołu Enej z autografami. Niemniej jednak najważniejsza dla uczestników część rozpoczęła się z pojawieniem się na scenie jurorów z werdyktem:

  • Nagroda Wójta Gminy Gietrzwałd: Zofia Chodorowska
  • Nagroda specjalna: grupa Misie
  • Kategoria taneczna: 1. Bies-folk, 2. Young Team Biesal
  • Kategoria rodzinna: 1. Siostry Dargiewicz, 2. Rodzina Uzar, 3. Maria Szymanowska z tatą
  • Kategoria wokalna młodsza: 1. Nikola Wasilewska, 2. Rozalia Soliwoda, 3. Natalia Rawińska
  • Kategoria wokalna starsza: 1. Zofia Chodorowska, 2. Zespół z Gimnazjum nr 23 w Olsztynie, 3. Justyna Rodziewicz
  • Kategoria wokalna – piosenka angielska: 1. Alicja Mikczyńska, 2. Maja Krajewska i Beata Barczak
  • Kategoria instrumentalna młodsza (w grupie starszej nie przyznano nagród): 1. Julia Piekarska, 2. Mateusz Samko, 3. Helena Korwek

Nie wszyscy mogli zostać nagrodzeni, pewnie nie wszyscy się z tym pogodzili, ale przecież najważniejsza była dobra zabawa, a sądząc po reakcji większości zgromadzonych gości i uczestników – taka właśnie była. Przed nami niełatwe zadanie – w przyszłym roku będzie jubileuszowa, dziesiąta edycja konkursu. Już dziś obiecujemy utrzymać przegląd na tak wysokim poziomie.

Organizator